Възрастов хороскоп

Публикувано от master | Статии | понеделник 24 август 2009 23:27

Григорий Кваша

„Наука и религия” №10 1991 г.

Възрастов хороскоп

В миналия брой Григорий Кваша разказа как беше открита една от най-важните структури на хороскопа, в основата на който лежи дванадесетгодишна периодичност, където всяка година има свое „животинско” название-знак. Тази структура е възрастова, тя установява съответствието между дванадесетте знака и дванадесет възрасти в живота на човека. Всяка възраст има свои особености и свойствата на знака, на който съответства тя, ни помагат да я разберем и обясним. Човекът има дванадесет възрастови програми, всяка от тях чака своя час и се включва в определения момент. Но една от тези програми, в зависимост от годината на раждане, е включена през целия живот. Човек трябва да знае и да си дава сметка за този свой пожизнен знак. Искаме да обърнем вниманието на читателя върху широкия диапазон чисто практични следствия, които произтичат от познаването на възрастовия хороскоп. Четете и обърнете внимание! Може би ще се доближите още повече към разбирането на самите себе си.

ПЪРВИ ЖИВОТ
ПЕТЕЛ
(бебе)

На човека е отредено да преживее първия си живот, без да запомни нищо. С единия си крак бебето е още в небитието и не му е нужна памет – не трябва да започва живота, обременено с мисли от другия свят. При някои народи човекът се признава за роден едва на четвъртия месец от живота.

Тази двутериториалност на възрастта се заздравява с мост от външни обстоятелства: само преди раждането единството на майката и бебето беше истинско, а след раждането става формално. Външната безпомощност и нелепост на бебето не трябва да въвежда родителите в заблуждение: новороденото е висш интелектуалец. То има огромна скорост на мислене и сериозни навици за работа. А работата е много, всъщност първата възраст е мощен мозъчен щурм: става усвояване на пространството, времето, звуците, цветовете. Забележете, че бебето решава тези грандиозни проблеми по чисто интелектуален път – нали то не се премества в пространството и не се разпорежда с времето си.

Способността на бебето да работи със звука, времето и пространството доказва, че мястото, откъдето е „дошло”, притежава всички тези категории. Несъмнено, точно в първата възраст се формира слухът, пространственото мислене.

Щом се роди, човекът извиква. В животинския свят няма аналогия на този вик. Викът му може да се сравни с вика на петел на разсъмване. Но приликата му с птиците не свършва с това. Бебето в първата възраст трябва да се научи да имитира звуците, при това не всички, а точно тези, с помощта на които общуват родителите му. От всичките дванадесет животински аналога на хороскопа само птицата (папагал, сврака, канарче) може да имитира звуци.

Петелът е логик. Може ли глупчото да бъде логик? Може. Нали логиката е способност за решаване на формализуеми задачи с формални методи. И пространството, и времето, и звукът (сила, честота, тембър) са формализуеми категории, могат да се изразят с формули. И като преобръща пространството, брои пространството, анализира и синтезира звука, малчуганът действа като логик-формалист.

Впрочем, начинът му на живот е напълно военен, което също съответства на логическото мислене: ставане, отбой, хранене, общуване на ниво сигнали (плач, вик), режим, ред, субординация.

Още един показател за логическо мислене – наличието на комплекси за непълноценност. Те са налице. То крещи, защото се опитва да се утвърди в този свят, да ни докаже, че вече живее. Изглежда на ОНЗИ свят силата на звука значи нещо. Но тук обичат и уважават бебето за съвсем друго – в него виждат чудото на новостта и запасът от тези новости непременно ще стигне до края на първата възраст, а там вече е любовта.

И, разбира се, най-важното свойство на логическия знак е планирането на собствения си живот. Що за план е това? Най-лесно е да си го представим като една гигантска амбиция, амбиция, дълга колкото живота. Откъде се взема енергията за тази амбиция? Безусловно от родителите, роднините и останалите, които не жалят сили за изразяване на неукротимите си възторзи.

Но наистина ли бебето разбира насочеността и силата на тези възторзи? Струва ми се, да. Петелът е отворен, значи, проницателен знак. Освен това то попива като гъбка възторзите, тази най-необходима емоция. Не се страхувайте, че ще прехвалите бебето. Не се страхувайте, че ще прехвалите родените в годината на Петела.

Отвореността на Петела има редица други последствия. Това е жаждата за всенародна любов при недостиг от общуване може да доведе до страшна болест (хоспитализъм). В критичните й фази единственото спасение са ударни дози общуване.

Мъжете, родени в годината на Петела, не трябва да търсят в себе си чертите на бебето, а нека открият в себе си скорост на мислене като при шахматиста Ананд, логика като на Суворов и Фрунзе, слух като на Рахманинов, глас като на Шаляпин и Карузо и подражателните способности на Хазанов и Петросян. Всички те са Петли. Ако не намерят нищо такова, нека поне имат амбиции като на Уилям Фолкнър, забелязал, че „блестящото поражение е по-добро от пресметнатата победа”.

ВТОРИ ЖИВОТ
МАЙМУНА
(1-3 години)

Втората възраст настъпва на година, макар че по-скоро става дума за седем-осем месеца.

Завършва двутериториалността, няма вече мост, свързващ с ОНЗИ свят, човекът е преминал в кръга на семейството. Затова пък започва да се формира паметта – залог за свързано възприемане на живота. Въпреки че тя е още бебешка, фрагментарна. Спомнете си най-добрите филми на Тарковски, Фелини, Соловьов – те са фрагментарни, откъслечни. Сюжетността не е свойствена на майсторите в годината на Маймуната. Военният начин на живот е свършен. Дошла е любовта към света, към родителите и към себе си. Много конкретна и осезаема любов. Трябва да пипне света, родителите, себе си. Може да ги близне, да ги хапне… Съвсем като малка, забавна, добра маймунка… Ако любовта е наука за взаимопроникновението, тази наука трябва да се изучи за много кратко време – в течение на втората възраст. Любовта е тъждествена с емпиризма – т.е. с безсистемното пробване на всичко, което му попадне подръка, така че се погрижете винаги да му попада нещо новичко. Каква голяма разлика от първата възраст – там имаше военно еднообразие, а тук – безсистемност и безредие. Да не забравяме, че вкусът и обонянието се формират в тази възраст. Не трябва да храните детето с приказки за детска храна. Фактически това е първата възраст от реалното съществуване на човека. Той е влязъл в света и може би главното му откритие в този свят ще се окаже съществуването на собствената му персона. Ето защо е толкова удачно, че Маймуната е интроверт, знак, обърнат навътре. В тази възраст излишното общуване не води до нищо. Нека посъзерцава пъпа си. Като опознава своето „АЗ”, той опознава тялото си. Задачи на възрастта са също да седи, да пълзи, да ходи, да се изтяга. Оформя се физическата сила за цялото детство. Ако не сте създали юнак във втората възраст, през цялото детство ще бъде хилав.

Впрочем, Маймуната е волеви знак. Не пречете на волята на детето, нека удържи няколко победи, няма да са му излишни. Но все пак помнете, че възпитанието на волята е задача на четвъртата възраст, а засега волята е по-скоро отдих от любовните игри.

ТРЕТИ ЖИВОТ
КОЗА
(3-7 години)

След две и половина години с детето става не най-приятната за околните метаморфоза. Сладичкият волеви физкултурник се превръща в ревлив, капризен негативист, мошеник и безделник.

Но няма лоши възрасти, както няма и лоши знаци. Великият познавач на детските души Корней Чуковски обичаше най-много точно тази възраст, като я нарече възраст на лингвистичната гениалност.

Човекът усвоява целия обем на мирозданието. Първата част на мирозданието е природата, втората – езиковият еквивалент на всичко съществуващо. Думата и светът са тъждествени. Така че е необходимо да се погрижите речниковият запас и запасът от знания за света на детето на седем години да е стопроцентов.

Нека не ви заблуждава видимият застой в развитието на детето. Младият завършител попива като гъбка думи, фрази, обрати на речта, приказки, филми, планини, степи, гори. Само да не го държите полугладен за впечатления.

Разбира се, за да имаш толкова отворена за впечатления природа, трябва да бъдеш съзерцателен и свръхчувствителен знак – такава е Козата.

Одушевяването става главна задача на възрастта. Детето одушевява целия свят. Не пресушавайте сълзите му, нека си поплаче в тази възраст – ще порасне добър. Но не забравяйте да съжалявате човека, в тази възраст той е наистина беззащитен.

Разбира се, животът не е книга и за родителите не е лесно да търпят упорството, негативизма, капризите. Как да се борят? Без излишна сериозност. Не трябва да апелирате към съвестта – тя още не е узряла, превръщайте всичко в игра, повече фантазия.

Така че при определен излишък на сили и достатъчно време и от тази възраст можете да направите празник за родителите и децата. Бих искал да дам съвет – не форсирайте ученето преди училище, нека се наиграе, набърбори, нека гладът му за учене стане вълчи.

ЧЕТВЪРТИ ЖИВОТ
КОН
(7-12 години)

След застоя на предишния живот настъпва бурен прогрес. Шегите свършиха, Започва работа.

Волята е ключово понятие в тази възраст и това е воля на разума, волята като дълбоко осъзнаване на целта.

Седемгодишният човек изведнъж осъзнава, че всичките му познания и умения са като на шега и несериозни. Той не може да прави нищо както трябва – нито да чете, нито да брои, нито да прави каквото и да било. Сега трябва да се научи да прави всичко сам. Дайте му шанс – не му досаждайте с натрапчивата си опека. Децата във възрастта на Коня и хората, родени под този знак, са самообучаваща се машина. Желязната воля на Коня е непобедима, затова ролята на родителите е само да създадат условия за действие на законите на възрастта.

Не се опитвайте да направите развитието едностранно. Не пропускайте нищо – учене, спорт, помощ в домакинството, на 12 години ще бъде късно.

„Конската” възраст също е двутериториална. Детето остава предано на семейството, родителите са негови кумири (за Конете цял живот е така), но то вече провежда разузнаване в обществото, в живота на възрастните, с неговите работи и проблеми. За мост между териториите на Коня и Бика служи училището.

Възрастта идва и си отива, но придобитите навици остават. Волята, съвестта, отговорността идват само на 7-12 години. Или никога.

ПЕТИ ЖИВОТ
БИК
(12-17 години)

При прехода от 12 на 13 години се извършва скок над пропаст. Освен промяната на идеологията и психологията се променя и цялата скрита рамка– сега човекът има „Плъхова” физиология, „Глиганска” емоционалност, „Кучешко” осъществяване. Всичко е различно отпреди.

Човекът не свиква за един ден с новия си организъм. Двутериториалността на възрастта е в това, че той е още в семейството, може би дори е подчертано предпазлив (въпреки че често е груб), но с всичките си помисли и стремежи е в обществото. Ето къде е просторът за Фройд: социалното е най-тясно преплетено, дори слято със сексуалното.

Засега всичко е още в плановете. Физиологично човекът е готов за полов живот, но за него и околните е по-добре, ако го започне на 17 години. Дори може да се каже, че пружината, развита по-рано, няма да може да го доведе до мощна дейност във възрастта на Кучето.

Сексуалните и социалните стимули се преплитат и водят човека в живота до 42 години. Засега трябва да дадете воля на комплексите си за непълноценност и обратната им страна – манията за величие.

Разбира се, четенето на фантастика, беседите на вечни теми, търсенето на смисъла на живота – всичко това е най-доброто, което може да се измисли за тази възраст. Не трябва да снижавате умишлено човека, да го притискате към земята, реалността.

На тази възраст се пада времето за свиване на „панделка”. Нищо чудно, нали безжалостността и ортодоксалността на Бика създават мислене на строга йерархия, прибавя се и тяхната логика, тя изисква военна дисциплина.

От неформалните банди могат да ни предпазят само легализираните „банди” – спортни, военизирани и други детски образувания, с доморасли Сталоун и Шварценегеровци за главатари, нали Бикът е и култ към грубата сила.

Въпреки това възрастта е безволна, значи, винаги има шанс да въздействате на юношата. Не забравяйте, при момичетата ситуацията е друга и волята им във възрастта на Бика е желязна.

Разбира се, за мнозинството това е възраст на подготовка за професионално обучение. Бог им е на помощ, момчето-Бик е идеалният ученик. Конят само се преструваше, че слуша учителя, като се опитваше да постигне всичко сам, а Бикът вярва в думите и качеството на знанията му е качество на обучение. Търсете учители…

ШЕСТИ ЖИВОТ
ПЛЪХ
(17-24 години)

Накрая възраст на любовта! Сега вече не ви е до учене. Сексуалната физиология повече не се блокира от съзнанието и се втурва в мозъка като пролетен вятър… Невъзможно е да избягате от любовта, пък е и безсмислено. Ако любовта не се реализира, тя сублимира, както е доказал Фройд. Затова само може да ни поразява упоритостта на военните началници, които се стремят да отделят от женската половина на човечеството 18-годишните юноши в самия връх на тази възраст. Това е най-краткият път към садизма и всички други „прелести” на сублимацията – у нас я наричат извращение.

Любовта е главна, но не единствена задача на възрастта. Обучението продължава, но сега то става не по систематичен и теоретичен път, както при Бика, а на практика, осезаемо. Ето защо е толкова важно делът на практическите занятия в институтското обучение да бъде извънредно голям. Добре е също да се опита с по-голямо количество чисто ръчен труд – строителни и други работи.

Можем само да съчувстваме на тези, които разбират любовта в тази възраст само в телесно-полов смисъл. Любовта в тази възраст е всеобхватна. Можете да обикнете музиката, науката, народа, цялото човечество, няма граници, учете се да обичате. И все пак без любов към жената не можете да постигнете истинско умение за любов. А без това умение няма да разберете, няма да проникнете в чуждата, непозната сфера.

СЕДМИ ЖИВОТ
ГЛИГАН
(24-31 години)

Настъпва застой, аналогичен на застоя преди училище.

При това човекът е на 24 години. Възможно е да е завършил вече института. Има солиден вид, маса знания, главозамайваща ерудиция, много широк диапазон на интересите, а полза – малка. Кого не го е теглело в тази възраст да се заеме с живопис, да пише стихове, да пътешества, животът е така прекрасен и има толкова съблазни! Може би затова главната тема още не звучи.

Глиганът е платноходка. Откъдето подухне вятър, натам и плува. Има работа – добре, няма – също добре. Всякаква работа е по силите му, но още не му е дадено да разбере своето предназначение.

Който върви по максималната програма, не трябва да се плаши от слабата реализация в тази възраст. Главната му задача е усвояването на културното богатство. Запомнете, че ви е предоставен последен шанс да прочетете всичко, да прослушате всичко, да узнаете всичко, после няма да имате време да четете.

Трудно е мъжът да стои без работа до 32 години, както беше трудно да не започне училище до седем години. Но трябва. За да скочите по-надалече, и засилването трябва да е дълго. Освен това не става дума за пълно безделие. Историята с Иля Муромец, проседял тридесет години, трябва да се разбира по-общо. Трябва да работите, да трупате опит, но да започнете истинската работа едва на 30-31 години.

Защо му е на Глигана затвореност? За да прекара световната култура през своето личностно възприемане, да пробуди у себе си всички таланти, каквито има. Впрочем, неговата затвореност и самодостатъчност не му пречат да бъде доста добър за компания човек – весела, безразсъдна възраст.

ОСМИ ЖИВОТ
КУЧЕ
(31-42 години)

Шегите свършиха. Както в случая с възрастта на Коня, идва време за неспирна работа. Задължителна женитба (понякога втори брак), раждане на деца, възпитаването им, създаване на здраво домакинство, но заедно с това кариера, откриване на своята работа, своята теория, своята практика и т.н. Ще ви стигнат ли силите за това? Ако никога преди животът ви не е бил форсиран, а е вървял, както се изисква от законите на всяка възраст, ще стигнат.

Волята на Кучето не е толкова силна като на Коня, но е напълно достатъчна, за да се превърнете в истински мъж. Настъпила е въжделената възраст, която се смята за връх, и трябва да съответствате на този връх.

Уърдсуърт е казал: „детето е баща на мъжа”. Този парадокс се реализира истински във възрастта на Кучето. Детето е условието, средата, в която истински се реализира мъжът. В очите на сина си той ще намери движещата сила за действията си (добре е да намира същото и в очите на жена си).

Природата (или Бог) са се разпоредили разумно. Третият знак на действието (първите два са Петел, Маймуна) е пренесен в осмата възраст. Затова през цялата възраст е необходимо да действате без да спирате. Преди трябваше да мерите седем пъти, сега – само да действате. Що се отнася до ортодоксалността на Кучето, тя съответства на целия период 31-42 години и се реализира и в семейността, и в социалността на възрастта.

Двутериториалността на възрастта се състои в това, че като продължава да работи предано за обществото и още не е получило автономност от него, Кучето вече прави излизания в света на личностите, индивидите. Пък и как да не излиза? Нали трябва да става самостоятелен човек, Творец. Мостът между Кучето и Змията е безусловно единството на семейството, единството на дружбата и кариерата. И този мост камуфлира страшната катастрофа, която се случва с мъжа, когато достига до 42 години.

ДЕВЕТИ ЖИВОТ
ЗМИЯ
(42-55 години)

И така, човекът е осъществил две реализации, а до третата не на всеки е дадено да доживее. Нали за да се реализира, трябва да се готви за това през целия период, да планира в Змията, да избира в Дракона, да обобщава в Котката, а който желае „да спестява” за стари години – пенсия, почивка.

Ето защо, за едни възрастта на Змията е време за най-важната обработка на душата, а за други просто криза на жанра…

Да си припомним прехода Кон – Бик: работиш, работиш, и ето ти нова физиология, нови интереси. Всичко, заради което си живял, учил, започва да изглежда дребно, ненужно.

Същото се случва и на 42 години. Работиш, работиш за семейство, деца, работа, колектив. И изведнъж разбираш, че всичко това е робство, кабала, окови, че всичко е излишно, а съществуваш само ти, единствения…

Всичко това се съпътства с внезапни енергетични спадове, мисли за приближаващата старост, неизбежната смърт… Колко трагедии са се случили с мъжете в тази съдбовна възраст!

Много е важно да разберете, че душата на човека в тази възраст става толкова нежна и беззащитна, както от три до 12 години. Но тогава до вас беше мама, а сега? Змията е затворен знак. Оттегля се в себе си. А там, вътре е голата, беззащитна душа.

Тук започва разделението на труда. Едни се опитват да скрият тъгата в гуляи, вино, комфорт, блага. Другите не изоставят душата си с всичките й страхове, опитват се да се справят с нейните проблеми. Във всеки случай отново има застой, отново размисли. Не пренебрегвайте самовглъбяването, нали се готвите за последния си път в този живот.

И все пак тази възраст може да се нарече възраст на реализацията, по-точно, минимализацията. Време е да свиете всичките си граждански планове от предишната възраст, по-точно, да ги въплъщавате в конкретни дела. Човекът бърза да успее да направи всичко и всички велики дела се извършват именно от 42 до 55 години.

Двутериториалността на възрастта е в това, че човекът още продължава социалния си живот, още работи сред хората, а той самият става самотен, самодостатъчен, остров, откъснал се от материка.

Разбира се, има и признаци за комплекс за непълноценност – като не знае кое точно се цени у индивидуалистите, Змията се опитва да утвърди значимостта си със сексуални подвизи (бяс в реброто).

Заслужава си да напомним, че в годината на Змията са родени Коперник, Николай Кузански, Циолковски. Така започва темата за космоса, която се усложнява и обогатява в течение на всички последни възрасти на човека.

Важното е още веднъж да разберем, че всяка планираща възраст е като крайпътен камък и от самия човек зависи накъде ще тръгне от него.

ДЕСЕТИ ЖИВОТ
ДРАКОН
(55-70 години)

Кризата е отминала. Чистилището, което си е създала Змията, е преминато. Премината е двутериториалността, сега човекът е станал личност, подарена му е въздушност и заедно с нея солидност, мечтателност, поетичност, способност да материализира думите и мислите, способност да пътешества в други светове. Всичко това няма да напусне човека до самия му край.

Бърнард Шоу (Дракон): „Ще дойде ден, когато няма да има хора, а ще има само мисъл”. Максим Горки (Дракон), като прочел това, възкликнал: „Тази мисъл е моя!”

Външно това е много солидна възраст, можем да го наречем възраст на „директорите”. Генерираните в „Кучешката” възраст идеи са реализирани в „Змийската” възраст, сега можете да ръководите, да облагодетелствате. Имате всичко необходимо – икономически талант и достатъчно силна воля. Но не търсете остър ум у Дракона. За тази възраст казват: „Изпаднал в творчески разцвет”. Възраст на тържествуващата физиология, но физиология на последната трета, нискоенергетична, звездна, полетна. Прочетете която и да е книга от писател-Дракон и ще видите, че няма да се размине без полети, без облаци. При Гарсия Маркес летят на чаршафи и летящи килимчета, при Грин бягат по вълните и т.н.

Именно във възрастта на Дракона мистичността намира най-мощното си въплъщение. Нали Драконът е и ортодокс, значи, човек, близък до религията. На кого не е известно, че тази възраст е най-добрата за търсене на Бога.

Всички възрасти от третия период са време на сбогуване. С някои неща се сбогувахме във възрастта на Змията, а във възрастта на Дракона е сбогуването с любовта. Сбогуването е действено, нали Драконът е източник на любов. Ще смятаме, че тази любов заедно с ортодоксалността ще се насочи към семейството, децата, внуците, своя род, създаден с голям труд.

Като емпирици Драконите се специализират в енциклопедизъм, колекциониране. Тяхна специфика е събирането на генерална колекция. Също своеобразно сбогуване с живота.
Но не се огорчавайте: като се сбогува с живота, душата не опустява, а се пълни.

ЕДИНАДЕСЕТИ ЖИВОТ
КОТКА
(70-85 години)

Игрова възраст, сходна с възрастта на Козата или Глигана. Извинете, откъде накъде ще играете на толкова преклонни години? Можете да играете само със смъртта…

Да, Котката е най-спортният знак от всичките 12 знака. Неговият хазарт, страстта му към борбата са безгранични. Познавах мнозина, които умираха през цялата възраст, но умряха едва на прехода към възрастта на Тигъра. Какво пречи на човека, достигнал възрастта на Котката, да умре и какво му помага да оживее? Душата. Тя е в процес на заключителното си шлифоване, още не е готова за смъртта.

Наричат Котката мемоарист, в началото на тази възраст е фиксирано просветление на паметта. Завършителството на Котката е най-мощното в редицата завършители. То трябва да си спомни целия живот, всички хора, дела, думи, действия. При това Котката е отворен знак и завършителството й се допълва от глобални тенденции, в обобщенията си се стреми да обхване целия свят.

Котката създава в себе си обобщен и съвършен от всичките си страни кристал, някаква завършена идеална картина на света. Ако искате, наречете този кристал душа, ако искате – епос, ако искате – историческа памет.

Не на всички, достигнали тази възраст, тя им е по душа. Кант се оплаквал: „като бях в доста добро здраве, се чувствах поразен от душевен паралич…”. Да, това не е най-добрата възраст за философията, Котката няма свои мисли, човекът по-късно ще дойде до свои мисли.

Засега трябва да се сбогувате с хората, народа. Котката е отворен, общителен знак. Не забравяйте това, хора.

На Изток за такива старци – аксакали – винаги има работа: от сватба на сватба, събирания и т.н.

Самотата не е най-добрият начин за прекарване на времето в тази възраст. И без това на отворения знак е необходимо всеобщо внимание и уважение, дори ако заради това всеобщо внимание се налага да седи с часове в президиумите. А ако говорим сериозно, най-добрите слушатели биха могли да бъдат внуците. Ето така, припомняйки си целия живот, час след час, и младите ще научат на ум, и живота си ще приведат в ред.

ДВАНАДЕСЕТИ ЖИВОТ
ТИГЪР
(Смърт)

Сега вече е невъзможна смърт по случайност или по грешка. Може да въздъхнете облекчено.

Всеки преход от една възраст в друга е пренастройване на организма, всеки може да му нанесе смъртна опасност. Но преходът на 85 години е най-опасен от всички. На малцина се удава да станат Тигри.

Тигърът е знак на най-висшата воля. За какво е тя на немощния старик? Както винаги, тя е нужна за работа. Завършва безделието и човек пристъпва към работа. Без празници и паузи за пушене.

Конят се учи да учи и се готви за социален живот без помощта на родителите си. Кучето се учи да действа и мисли самостоятелно без помощта на обществото, като се готви за индивидуален живот. А Тигърът се учи да работи без помощта на тялото си, без помощта на мозъка си. Във възрастта на Тигъра човекът грижливо отглежда в себе си работещата душа.

Засега само можем да разсъждаваме в какво ще се заключава работата на тази душа.
Започвам да разбирам по друг начин думите на Заболоцки, които преди ми се струваха несполучливи: „Душата трябва да се труди….”.

Разбира се, като знаем, че последните три възрасти са въздушни, три поетични знака, търсещи думата, можем да предположим, че думата ще бъде главното средство при работата на душата. Но това е тема за отделен разговор.

Тази тема е безкрайна. По-добре съвсем да не говорим по нея, отколкото да говорим повърхностно. Тези, които поискат да разберат повече, препращам към творчеството на философите, родени в годината на Тигъра, те са истинските философи, добре е, че те са извънредно много.Струва ми се, че тяхното търсене на абсолюта ще ни подскаже в какво е смисълът на задгробния живот.

Двутериториалността на знака показва, че Тигърът като продължава да остава жител на земята, вече прави екскурзии в отвъдния живот. Пък и може ли, като не е бил там, да знае как да учи душата си да работи?

За да не ви се стори фантастично всичко, казано тук, спомнете си за института на старците. Струва ми се, праобразът на бъдещата върховна власт. За смъртта, а по-точно, за УСПЕНИЕТО на един от старците о. Павел Флоренски е писал: „Отдавна вече бяха изсъхнали и отпаднали всичките му земни, делнични и неодухотворени привързаности към живота. Смъртта нямаше какво да пререже в него. Той не умря, а заспа.”

Господ е създал човека по Свой образ и подобие. Бог-Отец, Бог-Син и Бог Свети Дух.
Ако ние наистина сме подобни на Бога, като преживяваме 12 живота, преминаваме тези три Божествени въплъщения – Син, Отец, Дух.

Няма коментари »

Все още няма коментари.

RSS хранилка за коментарите към тази публикация. TrackBack URI

Вашият коментар